Podzespoły

Podkategorie

  • Płyty główne
  • Pamięci RAM

    RAM (ang, Random Access Memory) Podstawowa pamięć komputera wielokrotnego zapisu używana do przetwarzania danych w trakcie używania różnego rodzaju programów.

  • Karty rozszerzeń
  • HDD

    HDD (ang. Hard Disc Drive). Dyski twarde zapoczątkowały nowy etap w rozwoju komputerów. Nie trzeba było już wkładać dyskietek do stacji dysków, żeby uruchomić System czy jakikolwiek inny program. Komputer startował teraz System z HDD i podstawowe najbardziej potrzebne programy też uruchamiały się z dysku twardego. Dyskietki (FDD) zeszły na drugi plan i zaczęły pełnić funkcję przenoszenia danych między komputerami np. plików zapisanych podczas pracy w programach takich jak Word, Excel, CorelDraw oraz wielu innych.

    Nadal jednak z dyskietek (FDD) trzeba było instalować System Operacyjny oraz programy na dysku twardym (HDD).

    Z ciekawostek - instalacja Windows 3.11, który mieścił się na 12 dyskietkach 3,5" każda po 1.44 MB zajmowała sporo czasu i to znacznie ponad godzinę. Jeśli wszystko szło po naszej myśli. Jeden błąd odczytu dyskietki i całą imprezę trzeba było zaczynać od nowa. Czasem instalacja softu na nowym kompie kolegi trwała dłuuuuuuugi wieczór.

    To były trudne czasy dla informatyków.

    Pojemności HDD posunęły się kosmicznie do przodu. Zaczynałem od dysku 40 MB (około 1990), 40 GB (około 2000) do 4 TB (około 2020). Mamy dyski większe 100 tys. razy po raptem 40 latach.

  • FDD

    FDD (ang. Floppy Disc Drive) czyli tzw. dyskietki były jedynymi słusznymi nośnikami danych. Każdy program czy jakiekolwiek dane były wczytywane z FDD.

    Napędów oraz nośników FDD było bardzo wiele. Nie było żadnych standardów. Najbardziej popularne, które stały się standardem to:

    8"

    5.25"

    3.5"

  • CD

    CD (ang. Compact Disc) powstały głównie do zapisu muzyki, ale też oprogramowania komputerowego, a później filmów odpowiednio skompresowanych na potrzeby PC.

    Kolejna rewolucja - 1 płyta CD mieściła początkowo 650 MB danych (później 700 MB, a nawet więcej). To przepaść dla dyskietki 3.5" mieszczącej zaledwie 1.44 MB. Stały się powszechnym źródłem nośników danych programów. Czasopisma dołączały płytę CD z opisywanymi programami. Niejednokrotnie były to programy freeware, które tak po prostu można było zainstalować na swoim HDD i delektować się nowym softem. Często czasopisma chwaliły się, że dają program XXX w cenie gazety.

  • DVD

Brak dostępnych produktów.

Bądźcie czujni! W tym miejscu zostanie wyświetlonych więcej produktów w miarę ich dodawania.